Haber

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, görevini oğluna devretti

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, 39 yıllık görevini oğlu Hun Manet’e devretti.

Güney Asya ülkesi Kamboçya’nın 71 yaşındaki Başbakanı Hun Sen, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan seçimleri kazanmasının ardından oğlu Hun Manet’nin yeni dönemde başbakan olacağını açıklamıştı. Bugün yayınlanan Kraliyet Kararnamesi ile değişikliğin Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni tarafından onaylandığı açıklandı. Kararın, Kamboçya Parlamentosu’nda 22 Ağustos’ta yapılacak oylamanın ardından resmiyet kazanacağı bildirildi.

Başbakan Hun Sen’in ülke kabinesine danışman olarak görevine devam edeceği açıklanırken, Hun Manet’nin ABD Askeri Akademisi Batı’da aldığı eğitim nedeniyle Batı yanlısı bir görüşe sahip olduğu ve daha az baskıcı bir rejime liderlik edeceği düşünülüyor. Point ve Bristol Üniversitesi.

Haziran ayında yapılan genel seçimlerde Hun Sen, liderliğini üstlendiği Kamboçya Halk Partisi (CPP) ile parlamentodaki 125 sandalyenin 120’sini kazandı; ABD’nin, AB’nin ve bazı Batılı ülkelerin adil olmadığı yönündeki eleştirilerini dikkate almadı. 39 yıldır ülkenin lideri olan Hun Sen, dünyada en uzun süre başbakanlık yapan liderlerin ortasında yerini aldı. – PNHOM PENH

basmakci-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu