Haber

Fransa’da Polisin Serbest Bırakılmasına Tepki Gösteren Binlerce Kişi Nanterre’de Buluştu

Fransa’da, başkent Paris’in banliyösü Nanterre’de 27 Haziran’da 17 yaşındaki Nael M.’yi vurarak öldüren polisin tahliyesine tepki gösteren binlerce kişi toplandı.

Nael’in ölümünden sorumlu tutulan polis memurunun şartlı tahliyesine tepki gösteren binlerce protestocu, “Adalet Yok, Barış Yok” ve “Nael için Adalet” gibi sloganlar attı. Gösteride Nael’in arkadaşları ve akrabaları da üzerinde “Nael için Adalet” yazan beyaz tişörtler giydiler.

Gösteriye katılanlar arasında Nael’in annesi Mounia M. ve yakın arkadaşlarının yanı sıra, 2016 yılında jandarma aracında hayatını kaybeden Adama Traore’nin kız kardeşi Assa Traore, Boyun Eğmez Fransa milletvekili Thomas Portes de vardı. (LFI) Partisi ve eski Fransa Cumhurbaşkanlığı adayı Anasse Kazib. alınmış.

Nael’in annesi Mounia M., programda yaptığı konuşmada oğlunu çok özlediğini belirtti.

Mounia M. “27 Haziran’dan bu yana çocuğumdan geriye hiçbir şey kalmadı. (Serbest bırakılan polis memuru) oğlumu öldürdü. Sabah uyandığımda artık çocuğumun sesini duyamıyorum.” söz konusu.

Oğlunun ölümünden sorumlu tutulan polis memurunun sadece 4 ay hapis cezasına çarptırılmasının “kabul edilemez” olduğunu belirten Mounia M., “Çocuklarımızı öldürmeyi bırakmalılar” dedi. ifadesini kullandı.

Nael’in ölümü şiddetli protestolara yol açtı

Fransız polisi 27 Haziran’da Nanterre’de içinde 3 kişinin bulunduğu araca ateş açarak 17 yaşındaki sürücü Nael M.’yi öldürdü.

Nael’in ölümüne tepki gösterenler ülkenin farklı kentlerinde sokaklara dökülerek polisle çatıştı.

Gencin ölümüne sebep olmakla suçlanan polis memurunun açığa alınmasına ve gözaltında tutulmasına karar verildi.

Ayrıca Paris, Marsilya ve Lyon’un da aralarında bulunduğu birçok kentte düzenlenen protestolar sırasında yağma ve yağma olayları yaşanırken, yaklaşık 10 kentte saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

15 Kasım’da mahkeme, Nael’in ölümünden sorumlu tutulan polis memurunun adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu